Co to jest onychofagia? Jak długo rosną paznokcie? Te i inne ciekawostki o paznokciach.

Wszyscy je przedłużamy, zdobimy i lakierujemy ale czy wiesz, że?

Czy wiesz, że męskie paznokcie rosną szybciej niż kobiece? Wyjątkiem jest ciąża – wówczas to kobiece dostają energetycznego kopa i rosną jak szalone.

Pewnie nie wiesz ale wydłużają się w tempie około 3,5 milimetra miesięcznie. Jeśli zdarzyłoby się nieszczęście i z jakiegoś powodu straciłabyś paznokieć – odrośnie całkowicie po 3-5 miesiącach! To jednak sporo czasu.

Są zbudowane z tego samego budulca, co włosy – z keratyny. Ale o tym pewnie wie większość z was.

Wbrew pozorom nie potrzebują tlenu? To nieprawdaj, gdy ktoś mówi, że „muszą oddychać, żeby były ładne”. Płytka paznokcia to martwe komórki! Jednak skórka wokół nich to już inna sprawa – jest jak najbardziej „żywa”, dlatego wymaga specjalnej troski.

Skórki wokół paznokci znajdują się tam nie bez powodu – stanowią barierę ochronną przed bakteriami, dlatego tak ważne jest, by nie pozwolić kosmetyczce na ich nadmierne wycinanie❗ Niestety metoda odsuwania ich od płytki paznokcia i głębokiego wycinania zagościła w Polsce na dobre. Czasami styliści nie mają umiaru i wycinają zbyt dużo❗

To, w jakiej są kondycji: czy są twarde i mocne albo cienkie i łamliwe w dużej mierze zależy od genów. Po prostu dostajesz je w spadku.

Ich długość zależy również od pogody! Tak jak ty wolą cieplejsze dni 😁 W te zimne – rosną wolniej.

Wiesz, że nałogowe obgryzanie paznokci ma swoją fachową nazwę❓ To onychofagia. Powodem takiego nawyku jest zazwyczaj stres lub nadmierna nerwowość.

Obcinanie paznokci służy zdrowiu – gdy są dłuższe, gromadzi się za nimi więcej brudu. Namnażające się bakterie mogą być przyczyną infekcji.

Ich wygląd może informować o kondycji organizmu: blade mogą świadczyć o anemii, niebieskawy odcień – o niedotlenieniu organizmu, a ciemne pionowe linie – o czerniaku.

Z własnego doświadczenia wiemy, że mało kto zna tego typu informacje❗Korzystajcie zatem